مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان:
نشاط اجتماعی نباید به یک موضوع بخشنامه ای و دولتی تبدیل شود.
b_300_0_16777215_00_images_51.jpeg
مریم پورسرتیپ، بیان داشت: شرایط اجتماعی امروزی کشور به گونه ای است که با توجه بروز ویروس کرونا و تاثیرات روحی، روانی و اقتصادی و القائات منفی که به افراد جامعه وارد می شود، نشاط اجتماعی جامعه دچار آسیب شده و لذا، می طلبد کلیه دستگاههای مسئول با ارائه برنامه های متنوع و تاثیرگذار در جهت بهبود این وضعیت اقدام نمایند.
دبیر کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده بیان داشت:نشاط اجتماعی شرایطی است که فرد در آن احساس رضایت نموده و از پویایی لازم برخوردار است و در جامعه ای که نشاط اجتماعی وجود داشته باشد، همبستگی، تعهد، احساس تعلق، وفاق، تعاملات و مشارکت اجتماعی و ... حداکثری است و طبیعی است که در چنین جامعه ای آسیب های اجتماعی کاهش می یابند.
ایشان اظهار داشت:بر طبق مطالعات انجام شده، بین تصور و باورهای فردی با پنداشت اجتماعی تفاوت و فاصله زیادی وجود دارد. پنداشت اجتماعی تحت تاثیر رسانه، القائات، تبلیغات و فضای افکار عمومی قرار می گیرد و بسیار نامناسب تر از ادراک شخصی است.
وی افزود:عوامل متعددی مانند مقبولیت اجتماعی، امید به آینده، عدالت اجتماعی، پایبندی به اعتقادات دینی، همبستگی و محرومیت اجتماعی از جمله عواملی هستند که در کاهش و افزایش نشاط اجتماعی موثر هستند.
پورسرتیپ، خاطر نشان کرد، موضوع نشاط اجتماعی باید بصورت مستمر و مداوم در دستور کار باشد و دستگاهها می بایست برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت با رویکرد تحقق نشاط تدوین نمایند و نباید موضوع نشاط به یک موضوع بخشنامه ای و دولتی تبدیل شود؛ زیرا آنچه که مهم است، مشارکت واقعی مردم با انگیزه های درونی می باشد. لذا، انتظار می رود کلیه دستگاهها و نهادها، با استفاده از ظرفیت های خود و بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد، زمینه و بستر لازم را برای آرامش روحی آحاد مردم فراهم نمایند.
مدیر کل امور اجتماعی با اشاره به اینکه، نشاط اجتماعی هم از منظر پیشگیری و هم با رویکرد درمانی، در مدیریت آسیب های اجتماعی موثر است، گفت:بخشی از نارضایتی افراد، بدلیل بروکراسی پیچیده ی اداری و طولانی شدن پاسخگویی به درخواست های مردم و مراجعات مکرر به دستگاهها می باشد که منجر به رنجش و نارضایتی و کاهش نشاط فردی و اجتماعی می گردد که تاکید می شود دستگاهها، نسبت به این موضوع اهتمام بیشتری نموده و سرعت و دقت در پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع را در اولویت کاری خود قرار دهند.
? پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹
اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان
ej.ostan-lr.ir

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید