مدیر کل امور اجتماعی استانداری لرستان:

اثار زیان بار کارکردن کودکان،تنها به دوران کودکی ختم نمیشود/ ۵۵۵ کودک کار در لرستان شناسایی شدند.b_300_0_16777215_00_images_photo_2020-08-12_15-42-33.jpg

مریم پورسرتیپ در جلسه ساماندهی کودکان کار خیابانی که در روز پنجشنبه مورخ ۲۰شهریور در اداره کل بهزیستی برگزار گردید با اشاره به اینکه سلامت فرد پایه و بنیان سلامت جامعه است که از شاخص های مهم توسعه به شمار میاید، بیان داشت سلامت کودکان یکی از اولویت های اصلی در تمامی کشور ها است و به کار گیری آنها در زمانی که جسم و روان آنها در حال رشد است، کودکان را با آسیب های جدی مواجه میکند که آثار مخرب ان برای همیشه گریبانشان را میگیرد.

مدیر کل امور اجتماعی با بیان اینکه معضل کودک کار قبلا در کلان شهر های ایران بود اما متاسفانه چند سالی است که در استان ها و شهر های کوچک نیز گسترش یافته و به عنوان یکی از اسیب های اجتماعی هم کودکان و خانواده و هم جامعه را با زیان های جبران ناپذیری مواجه ساخته است، خاطر نشان کرد، نارسایی نهادهای اجتماعی مانند خانواده و مدرسه، فقر اقتصادی خانواده های کودکان کار، فقدان نظارت کافی از سوی سازمان های مسئول، الگوهای نادرست کنش بین شهروندان و کودک کار و ... همه دست بدست هم داده اند تا پدیده کودکان کار بعنوان مشکلی در کشور و در استان خود نمایی کند و در سال ۹۹، معضل کودک کار خیابانی، نیز به آسیب های اولویت دار که قبلا شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی و مناطق بحرانی و حاد بودند، توسط سازمان اجتماعی کشور افزوده شد.

پورسرتیپ گفت:به تعبیر امام خمینی(ره)،کودکان، آینده سازان مملکت هستند. از طرفی لرستان دارای میانگین جمعیتی میانسال است و در آینده با پیر جمعیتی مواجه خواهیم بود،لذا می‌طلبد از این سرمایه ها با تمام توان صیانت و مراقبت نماییم.

مریم پورسرتیپ با تاکید بر اینکه رشد و شکوفایی هر جامعه در گرو وجود افراد آگاه،کارامد و خلاق است، اظهار داشت کودکان کار بیشتر از سایر گروه ها در معرض انواع آسیب و خطر قرار دارند و دارای اعتماد به نفس پایین،مشکلات عاطفی و رفتاری،اعتیاد،افسردگی و...هستند و آثار زیان بار کارکردن این کودکان تنها به دوران کودکی ختم نمیشود،بلکه تا بزرگ سالی هم ادامه دارد و جامعه از تعداد زیادی از افراد کارآمد و شایسته محروم میشود.

مریم پورسرتیپ افزود: اسناد بالا دستی حوزه کودکان کار ،آیین نامه مصوب هیات وزیران در سال ۸۴است که به موجب آن سازمان بهزیستی با همکاری ۱۲دستگاه دیگر(دادگستری،نیروی انتظامی،شهرداری،آموزش و پروش،اداره کار،دانشگاه علوم پزشکی،فنی و حرفه ای، کمیته امداد، بیمه سلامت و...)و در مورد کودکان باز مانده از تحصیل بالای۱۵سال به موجب طرح تقسیم کار ملی،مصوب شورای اجتماعی کشور در سال۹۵،اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی اصلی شناسایی،پرداخت تسهیلات و حمایت از خانواده های این کودکان،با همکاری دستگاه های معین و همکار در این طرح می باشد.

وی تاکید کرد ضرورت دارد کلیه دستگاههای متولی و در راس آنها، سازمان بهزیستی با جدیت در راستای موضوع ساماندهی کودکان کار خیابانی اقدام نمایند و کم کاری از هیچکدام از مدیران پذیرفته نیست و در ارزیابی عملکرد مدیران لحاظ خواهد شد.

⁦?️⁩ پنج شنبه ۲۰ شهریور 

اداره‌کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب پربازدید